Kratak frenulum kod beba, poznat i kao ankyloglossia, je stanje u kojem je jezični frenulum (kožni nabor ispod jezika) previše kratak ili zategnut, što ograničava pokretljivost jezika.
Ovo stanje može uzrokovati različite poteškoće, posebno kada je u pitanju dojenje, a kasnije može uticati i na razvoj govora.
Roditelji često postavljaju pitanje kako prepoznati kratak frenulum kod svoje bebe i da li je potrebna intervencija.
U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti simptome, uzroke, moguće komplikacije i tretmane za kratak frenulum kod beba.
Šta je kratak frenulum kod beba?
Frenulum je mali nabor tkiva koji povezuje donji deo jezika sa podom usne duplje.
Kod nekih beba, ovaj nabor može biti kratak, zategnut ili postavljen blizu vrha jezika, što ograničava slobodno kretanje jezika. To stanje se naziva kratak frenulum ili ankyloglossia.
Iako kratak frenulum može biti prisutan već pri rođenju, njegovi efekti na hranjenje i kasnije na govor često postaju vidljivi tokom prvih nekoliko meseci života.
Simptomi kratkog frenuluma kod beba
Najčešći simptomi kratkog frenuluma mogu se javiti tokom dojenja, jer beba može imati poteškoća sa pravilnim obuhvatanjem bradavice.
Takođe, kasnije mogu nastati i problemi sa govorom. Neki simptomi uključuju:
- Teškoće sa dojenjem: Bebe sa kratkim frenulumom često imaju problema sa pravilnim sisanjem jer ne mogu pravilno obuhvatiti bradavicu. To može uzrokovati bol kod majke, a beba može biti nervozna, često gladna, ili gubiti na težini zbog nedovoljnog unosa mleka.
- Kliktanje prilikom sisanja: Bebe sa kratkim frenulumom često proizvode kliktajuće zvuke dok sisaju, jer ne mogu pravilno stvoriti vakuum.
- Loše povećanje težine: Ako beba ne može efikasno sisati, može doći do lošeg povećanja telesne težine zbog nedovoljnog hranjenja.
- Ograničeni pokreti jezika: Beba može imati problem da podigne jezik, dodirne nepce ili isplazi jezik preko donje usne.
- Iritacija na dojkama kod majke: Bolne, ispucale ili iritirane bradavice kod majki su čest znak da beba ne može pravilno da doji zbog ograničene pokretljivosti jezika.
- Problemi sa govorom: Kod starije dece, kratak frenulum može dovesti do govorne poteškoće, posebno sa glasovima poput “l”, “r”, “t”, “d”, “n”, koji zahtevaju složene pokrete jezika.
Uzroci kratkog frenuluma kod beba
Kratak frenulum je urođeno stanje, što znači da je prisutno od rođenja. Tačan uzrok zašto frenulum nije pravilno razvijen nije potpuno jasan, ali se pretpostavlja da je u pitanju genetski faktor.
U nekim porodicama, kratak frenulum se može ponavljati kod više članova, što sugeriše naslednu komponentu.
Dijagnoza kratkog frenuluma
Pedijatri često postavljaju dijagnozu kratkog frenuluma tokom rutinskog pregleda bebe.
Dijagnoza se obično zasniva na kliničkom pregledu, gde lekar proverava pokretljivost jezika i sposobnost bebe da pravilno obuhvati bradavicu tokom dojenja.
U nekim slučajevima, pedijatar može preporučiti konsultaciju sa specijalistom za dojenje ili logopedom radi dodatne procene.
Kada je potrebna intervencija?
Nisu svi slučajevi kratkog frenuluma kod beba ozbiljni i ne zahtevaju svi intervenciju.
Ako beba može pravilno da doji, raste i razvija se bez poteškoća, lečenje možda neće biti potrebno.
Međutim, u slučajevima kada kratak frenulum ometa dojenje, izaziva bol majci ili utiče na bebin razvoj, lečenje može biti neophodno.
Takođe, ako se kasnije u detinjstvu jave problemi sa govorom, savetuje se intervencija.
Lečenje kratkog frenuluma kod beba
Lečenje kratkog frenuluma zavisi od težine simptoma.
Ako problem ozbiljno ometa dojenje ili izaziva komplikacije, lekar može preporučiti neku od sledećih procedura:
1. Frenotomija
Frenotomija je najjednostavnija i najčešće korišćena procedura za lečenje kratkog frenuluma. To je brza i jednostavna intervencija u kojoj se mali rez pravi na frenulumu kako bi se omogućilo veće kretanje jezika.
Procedura se često izvodi bez anestezije kod vrlo male dece, jer frenulum ima malo nervnih završetaka i krvarenje je minimalno. Većina beba se nakon frenotomije može odmah vratiti dojenju.
2. Frenuloplastika
Frenuloplastika je složenija procedura koja se koristi kod težih slučajeva kratkog frenuluma. Ona uključuje šivenje rana nakon presecanja frenuluma i obično se radi pod lokalnom ili opštom anestezijom.
Ova procedura je ređa, ali može biti potrebna kod starije dece ili u slučajevima gde je frenulum izrazito kratak i čvrst.
Posledice ako se kratak frenulum ne leči
U slučajevima kada kratak frenulum nije dijagnostikovan ili lečen, moguće su sledeće komplikacije:
- Poteškoće sa hranjenjem: Bebe sa kratkim frenulumom mogu imati stalne poteškoće sa dojenjem, što može rezultirati sporim povećanjem težine ili gubitkom na težini.
- Problemi sa govorom: Ako kratak frenulum nije lečen u ranom detinjstvu, može dovesti do govorne poteškoće u starijem uzrastu. Deca mogu imati problema sa izgovorom određenih glasova ili mogu razviti nepravilnosti u govoru.
- Oralna higijena: Ograničena pokretljivost jezika može otežati čišćenje usta, što može dovesti do problema sa oralnom higijenom, kao što su povećan rizik od karijesa ili lošeg zadaha.
Kako roditelji mogu pomoći bebi sa kratkim frenulumom?
Ako sumnjate da vaša beba ima kratak frenulum, preporučuje se da uradite sledeće:
- Konsultujte pedijatra: Ako primetite simptome kao što su otežano dojenje ili problemi sa pokretljivošću jezika, obratite se svom pedijatru radi dalje procene.
- Pratite dojenje: Ako primetite da beba ne sisa pravilno, ne dobija dovoljno mleka ili često gubi na težini, konsultujte se sa stručnjakom za dojenje.
- Razmislite o lečenju: Ako vam pedijatar ili specijalista preporuči intervenciju, važno je da se detaljno informišete o opcijama lečenja i da donesete odluku u najboljem interesu vaše bebe.
Zaključak
Kratak frenulum kod beba je stanje koje može izazvati različite poteškoće, posebno kada je u pitanju dojenje.
Iako mnoge bebe sa blagim oblikom ovog stanja ne doživljavaju dugoročne komplikacije, u težim slučajevima može biti potrebna intervencija kako bi se obezbedilo pravilno hranjenje i razvoj govora.
Ako sumnjate da vaša beba ima kratak frenulum, važno je da se posavetujete sa pedijatrom kako bi se osiguralo blagovremeno lečenje i praćenje.