Pozovite nas

Kako efikasno skinuti temperaturu kod dece: Saveti pedijatra

Kada se detetu povisi temperatura, roditelji žele da brzo reaguju kako bi mu ublažili tegobe.

Visoka temperatura može biti znak da telo deteta pokušava da se izbori sa infekcijom ili drugim zdravstvenim problemom.

Važno je da znate kako da pravilno reagujete u toj situaciji i kada je vreme da se obratite pedijatru.

Zašto kod dece dolazi do skoka temperature?

Telesna temperatura se može povećati iz različitih razloga, a najčešće kao odgovor na virusnu ili bakterijsku infekciju.

Takođe su mogući i drugi uzroci, poput reakcija na vakcinu ili nekih težih bolesti. Roditelji treba da budu svesni da je povišena temperature simptom, a ne bolest sama po sebi.

Koja je normalna temperatura deteta?

Normalna temperatura tela kod dece može varirati u zavisnosti od starosti. Normalna temperatura se obično kreće između 36.5°C i 37.5°C.

Bitno je napomenuti da tu postoje i manje individualne varijacije, pa je, uz merenje temperature, važno pratiti i opšte stanje deteta.

Kako skinuti temperaturu kod dece

Koji je toplomer najbolji?

Za merenje temperature kod dece, može se koristiti digitalni toplomer, klasični (sa galijumom) ili traka koja pokazuje temperaturu prislanjanjem na čelo.

Temperatura se može izmeriti aksilarno (ispod pazuha), rektalno (preporučuje se za male bebe), ispod jezika i u uhu (temperatura bubne opne, aparatom namenjenim za to).

Svaka metoda ima svoje prednosti, ali najčešće se preporučuje merenje temperature klasičnim toplomerom ispod pazuha.

Prvi koraci u slučaju pojave visoke temperature

Kada primetite da dete ima povišenu temperaturu, važno je da odmah preduzmete sledećih nekoliko koraka:

  • Održavanje hidratacije: Dete treba redovno hraniti i ponuditi mu dovoljno tečnosti, kako bi se sprečila dehidratacija. Deca s visokom temperaturom često imaju slab apetit, pa je u tim situacijama unos tečnosti ključan.
  • Odmor: Važno je da dete odmara i izbegava naprezanje dok se telo bori s infekcijom.
  • Odevanje: Rashladite dete. Skinite s njega suvišnu odeću.

Kako fizički sniziti temperaturu kod dece?

Kada je reč o fizičkim metodama snižavanja temperature, postoji nekoliko korisnih postupaka koje roditelji mogu da primene kod kuće:

  • Topla kupka: Topla kupka, može da pomogne da se detetu snizi  temperatura (voda treba da bude one temperature kakvu koristite kada kupate dete).
  • Hlađenje tela: Stavljanje hladnih obloga na čelo, vrat i pazuh može pomoći da se temperatura brzo snizi. Korišćenje mlakih obloga ili brisanje tela vlažnom krpom takođe može biti efikasno.
  • Unos tečnosti: Povećan unos vode, čaja ili sokova može pomoći telu da se rashladi i efikasnije izbori s infekcijom.

Upotreba lekova za snižavanje temperature (antipiretika)

Lekovi za snižavanje temperature poput paracetamola ili ibuprofena mogu biti efikasni i često se koriste uz konsultaciju s pedijatrom. Važno je strogo se pridržavati uputstava za doziranje kako bi se izbegle neželjene posledice.

Primena lekova za snižavanje temperature kod dece

Primena lekova treba da bude pažljivo sprovođena u dogovoru s  lekarom i u skladu sa preporukama proizvođača. Evo osnovnih smernica za primenu:

  • Izbor leka: U većini slučajeva, kao prvi izbor preporučuju se lekovi paracetamol ili ibuprofen. Ovi lekovi su dostupni u obliku sirupa, tableta ili čepića (oblici lekova prilagođeni pacijentima različitih uzrasta). Pre upotrebe, pročitajte uputstvo ili se posavetujte sa pedijatrom o odgovarajućoj dozi i načinu primene.
  • Doziranje: Tačno doziranje leka je ključno. Doza se obično izračunava prema težini deteta ili uzrastu, i toga se strogo pridržavajte. Nikada ne prekoračujte preporučenu dozu.
  • Način primene: Neki lekovi se daju na 8 sati, a neki mogu i na 6, pa čak i 4h.

Paracetamol: Može da se daje detetu oralno u obliku sirupa ili tableta. Neki proizvodi su namenjeni deci mlađoj od 6 godina, dok su drugi pogodni za stariju decu.

Ibuprofen: Takođe se može davati oralno u obliku sirupa ili tableta. Mlađoj deci se lekovi daju isključivo u formi sirupa.

  • Intervali između doza: Obratite pažnju na preporučene intervale između doza. To obično zavisi od vrste leka i uzrasta deteta. Važno je ne davati lek prečesto ili preblizu jedan drugome, osim ako je drugačije preporučeno od strane lekara.
  • Praćenje reakcije: Nakon davanja leka, pratite kako dete reaguje. Ako temperatura ne počne da se snižava ili se simptomi pogoršavaju, obavezno se konsultujte sa pedijatrom.

Nemojte koristiti više od jednog leka za snižavanje temperature odjednom, osim ako vam to nije preporučio lekar.

Deci nikada nemojte davati aspirin bez prethodne konsultacije sa pedijatrom, posebno onoj koja imaju ili su imala virusne infekcije, jer može uticati na pojavu Reyeovog sindroma.

Kada se obratiti lekaru?

U nekim slučajevima, visoka temperatura može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema. Roditelji treba da zatraže hitnu medicinsku pomoć ako: 

  • je odojče mlađe od 3 meseca – Odmah ga odvedite kod lekara!
  • je dete ranije imalo fras (febrilne konvulzije) a ne možete da mu oborite temperaturu
  • temperatura prelazi 39°C i ne reaguje na metode snižavanja temperature primenjene kod kuće.
  • Dete uz povišenu temperaturu ima i tegobe kao što su povraćanje, jaka glavobolja, ukočenost vrata, jak bol u grlu ili uvu
  • Primetite promene u disanju ili ponašanju deteta.
  • beba ima znake dehidratacije – retko mokri ili ne mokri uopšte, pelena joj je suva, plače bez suza, usta su joj suva, jezik obložen, fontanela uvučena, oči   “upale” i ne uzima tečnost
  • dete boluje od neke hronične bolesti (srčana, neurološka, bubrežna oboljenja)
  • se temperatura naglo poveća nakon što je bolest počela da se smiruje.
  • se temperatura održava više od 48 časova kod deteta mlađeg od 2 godine to jest više od tri dana kod dece starije od 2 godine.
  • Ako dete ima visoku temperaturu koja ne reaguje na lekove ili ako se pojave bilo kakvi neobični simptomi nakon primene leka.

Zaključak

Visoka temperatura kod dece roditeljima može da deluje zastrašujuće, ali im oni svojim pravilnim postupanjem i brzom reakcijom u toj situaciji mogu pomoći da se brže oporave.

Redovne posete pedijatru i pravovremeno reagovanje na simptome i znakove bolesti ključni su za očuvanje detetovog zdravlja.

Važno je uvek imati na umu da je svako dete jedinstveno i može da reaguje na povišenu temperaturu na specifičan način.

Ukoliko imate dodatna pitanja ili nedoumice u vezi sa ovim problemom, obratite se vašem pedijatru za savet prilagođen potrebama vašeg deteta. Brzo i efikasno delovanje u takvim situacijama može značajno da utiče na brzinu njegovog oporavka. 

Podeli: