Pozovite nas

Simptomi prolećne alergije kod dece

Proleće je sinonim za buđenje prirode. No, istovremeno sa cvetanjem biljaka,
dolaze prolećne alergije koje mogu značajno uticati na kvalitet života dece.

Prepoznavanje simptoma alergije

Simptomi mogu biti slični prehladi. Ipak, specifičnost alergijskih reakcija ogleda se u njihovoj sezonskoj pojavi i trajanju dužem od obične prehlade.
Razlikovanje prolećne alergije od uobičajenih prolaznih prehlada kod dece je ključno za pravovremenu i efikasnu terapiju. Alergijski rinitis, češće poznat kao hay fever, manifestuje se nizom simptoma koji mogu dezorijentisati dete i ometati njegove svakodnevne aktivnosti. Kijanje, curenje iz nosa i začepljenost su česti pratioci, kao i svrab i crvenilo očiju, što je posebno izraženo kod kontakta sa polenom. Često se kod dece javlja i svrab kože, osipi, ili ekcemi, a ne treba zanemariti ni otežano disanje i astmatične simptome. Pravilno prepoznavanje ovih znakova omogućava efikasniju medicinsku pomoć i ublažavanje nelagodnosti koje prolećne alergije mogu izazvati.

Kašalj i kijanje

Prolećne alergije kod dece često pokreću neprekidne serije kijanja, praćene suvim ili produktivnim kašljem. Ovi simptomi su rezultat reakcije imunološkog sistema na alergene.

Kašalj izazvan alergijama može biti uporan i problematičan, posebno noću, ometajući san i opšte stanje deteta. Kijanje je refleksna radnja koja pomaže telu da izbaci alergene.

Svakodnevno kijanje može biti znak alergijske senzibilizacije kod dece.

Radi olakšanja simptoma kao što su kašalj i kijanje, važno je koristiti odgovarajuće metode prevencije i lečenja. Alergen-specifična imunoterapija može dugoročno smanjiti osetljivost na polenske alergene.

Problemi sa disanjem

Netipični zvukovi disanja odjekuju tokom noći.

Usled inflamatornog odgovora na alergene, dečji respiratorni trakt može se sužavati, uzrokujući simptome slične astmi. Poteškoće u disanju se manifestuju kroz učestale epizode otežanog i ubrzanog disanja, praćene pištećim zvucima, poznatim kao disanje sa sviranjem ili wheezing.

Deca sa takvim simptomima zahtevaju posebnu pažnju i brzu medicinsku intervenciju.

Noćni kašalj je čest pratilac.

Poteškoće u disanju tokom spavanja mogu biti posebno alarmantne, jer mogu dovesti do poremećaja sna i opšteg umora.

Kijanje kašljanje Alergija

Roditelji i staratelji trebalo bi da osluškuju promene u disanju kod dece dok spavaju kako bi blagovremeno reagovali na eventualne komplikacije.

Apneja u snu nije isključena posledica teških alergijskih reakcija.

Potrebna je dodatna dijagnostika da se ova pojava uoči i tretira, uključujući i polisomnografiju.

Alergija može pogoršati i postojeće probleme sa disanjem, poput astme, što zahteva kompleksniji pristup lečenju i menadžmentu alergijskih simptoma.

Obratite pažnju na promene po koži

Kod dece sa prolećnim alergijama kožne reakcije se manifestuju kroz osipe i ekceme. Ovi simptomi uzrokuju neprijatan svrab i crvenilo.

Neretko se javljaju urtikarije, odnosno košnice, koje izazivaju izraženu nelagodnost.

U procesu dijagnostikovanja uzroka kožnih manifestacija, postoji veliki značaj detaljnog alergološkog testiranja. Pravilnim testiranjem se utvrđuje specifičan alergen koji izaziva pojedine simptome, kao što su crvenilo, otoci ili osipi nad kožom.

Lečenje kožnih simptoma često uključuje upotrebu antihistaminika i kortikosteroidnih krema, kao i izbegavanje kontakta sa poznatim alergenima.

Koja je ULOGA ALERGENA U PROLEĆE?

Prolećni meseci donose buđenje prirode, ali i povećanje koncentracije polena u vazduhu, koji je primarni alergen tog perioda. To može uzrokovati alergijske reakcije kod dece sklone alergijama.

Tokom proleća, biljke kao što su breza, hrast, topola, kao i razno trava i korovi, otpuštaju polen koji postaje uzročnik alergijskih simptoma. Zbog toga je važno pratiti polenske prognoze i smanjiti izlaganje dečjeg organizma kada je koncentracija polena visoka.

Redukcija kontakta s alergenima može značajno ublažiti simptome alergije. Korišćenje
pročišćivača vazduha i redovno pranje odeće nakon boravka napolju, samo su neki od
načina zaštite.

POLEN KAO GLAVNI KRIVAC

Prolećne alergije kod dece najčešće su uzrokovane visokom koncentracijom polena u vazduhu. Ovaj sitan, ali moćan alergen nosi vetar i može izazvati niz simptoma.

Kijanje – ponavljani naleti kijanja su uobičajeni kada polen dospe
u nosne puteve.

Curenje nosa – rinitis ili „vodenasti nos” je odgovor organizma na iritaciju
koju uzrokuje polen.

Zapušen nos – deca mogu osećati začepljenost u nosnim prolazima, što otežava disanje.

Svrab i crvenilo očiju – konjunktivitis usled alergije se manifestuje otečenim,
crvenim i svrabežljivim očima.

Kašalj i otežano disanje – disajni putevi mogu reagovati na alergene suvim
kašljem ili otežanim disanjem.

Glavobolja – zbog sinusa koji su zagušeni, deca mogu patiti od glavobolja.

Umorenost – opšta iscrpljenost može biti posledica alergijske
reakcije i lošeg kvaliteta sna.

Izbegavanje izlaganja polenu je ključno, ali ponekad i teško, zbog njegove sveprisutnosti u atmosferi.

Kada je koncentracija polena visoka, simptomi se mogu pogoršati, stoga je važno pratiti polenske izveštaje.

Mlada devojka ima alergiju na kućne ljubimce

Koji su to UNUTRAŠNJI ALERGENI?

Unutrašnji alergeni su svakodnevni izazovi sa kojima se susreću alergična deca. Oni mogu poticati iz same životne sredine, kao što su kućna prašina, grinje, kućni ljubimci ili buđ. Njihova prisutnost u domu može izazvati simptome slične onima koji se javljaju zbog polena.

Jedan od glavnih unutrašnjih alergena su grinje, mikroskopski organizmi koji žive u posteljini, tepisima i plišanim igračkama. Grinje se hrane ljudskim perutom i vole vlažno okruženje, pa je smanjenje vlage u domu prvi korak u borbi protiv njih.

Kućni ljubimci su veliki izvor radosti, ali i alergena koji mogu uzrokovati reakcije kod dece. Alergeni poput peruti, sline i urina životinja često izazivaju alergijske simptome kod dece. Redovno čišćenje i održavanje higijene životinja umanjuje rizik od alergijskih reakcija.

Preporučuje se i upotreba ventilacije prostorija kako bi se smanjila mogućnost razvoja buđi.

DIJAGNOSTIKOVANJE I TRETMAN

To podrazumeva sveobuhvatnu anamnezu, praćenu odgovarajućim alergološkim testiranjima poput kožnih prick testova ili određivanja specifičnih IgE antitela u krvi.

To podrazumeva sveobuhvatnu anamnezu, praćenu odgovarajućim alergološkim testiranjima poput kožnih prick testova ili određivanja specifičnih IgE antitela u krvi.

U zavisnosti od dobijenih rezultata, stručnjaci pristupaju izradi individualnog plana tretmana.

Primena farmakoterapije, koja uključuje antihistaminike, kortikosteroide ili leukotrien antagoniste, često predstavlja prvu liniju odbrane u tretmanu alergijskih reakcija.

Međutim, dugoročno, imunoterapija ili desenzibilizacija može biti efikasnija opcija za
neke pacijente. Imunoterapija uključuje postepeno izlaganje organizma alergenima radi
smanjenja reaktivnosti i jačanja odbrambenih sposobnosti organizma prema
alergenima.

KADA POSETITI LEKARA?

Roditeljima se savetuje da obrate pažnju na simptome koji se ne poboljšavaju uprkos standardnom lečenju i kućnim merama predostrožnosti.

Ako dete pokazuje simptome poput otežanog disanja, gušenja ili promuklosti, neophodno je odmah potražiti medicinsku pomoć!

Naša PRIME MEDICAL KIDS specijalistička pedijatrijska ordinacija nalazi se na opštini Savski Venac u blizini stadiona Crvene Zvezde i radimo i u danima vikenda.

U našem timu lekara su pedijatri koji će sagledati probleme Vašeg deteta i pružiti adekvatnu pomoć.

Ukoliko imate nedoumica u vezi sa simptomima i samim prolećnim alergijama, kontaktirajte nas i rado ćemo Vam odgovoriti na svako pitanje.

Podeli: